Youth shine in 4-H livestock competitions at the fair

Published 7:04 pm Friday, September 2, 2022

By Tabatha Davis

As the summer of 2022 draws to a close, the one constant, besides the heat, is the season of the county fair. The Franklin-Southampton County Fair was back this August, and with it came another year of the livestock show.

Through the rain and shine of the fair, 4-H’ers from across the county, high school seniors to cloverbuds, worked all week, showing their livestock. From Aug. 10-13, the children showed rabbits, poultry, pigs, goats, lambs and heifers; though the livestock show was a large part of the work these kids did at the fair, it shows only a small snippet of the hard work and dedication they put in all year long, practicing with, handling and tending to their animals. 

Competitive exhibitors consisted of 4-H’ers (ages 9-19), and cloverbud (ages 5-8) exhibitors show non-competitively but still carried out livestock projects. 

Congratulations and a job well done to all the exhibitors! Thank you to all the families and community members who came out and supported our exhibitors throughout the week. 

The livestock exhibitors are extremely grateful to the fair board, the superintendents and all of the sponsors who help to make this show possible: Lowe Brothers, Commonwealth Gin, Smithfield Foods Inc., NAPA – Beamon & Johnson Inc., Birdsong Peanuts, Severn Peanut Company, Colonial Farm Credit, ACA, Rich & Rich Bonded Auctioneers, Southampton County Farm Bureau, Tractor Supply Company, Meherrin Ag & Chemical Company, Bayer CropScience – Franklin Dowless, Manry-Rawls, Widmeyer Roofing LLC, Xtreme Carpet Clean & Restoration, Colony Tire Corporation, Helena Chemical – Larry Fowler, Southampton High School FFA, Holdsworth Cycle Repair, Blackwater Arabians, Jennifer Williams Farrier Service and Equine Massage, Simplot Grower Solutions, Carolina Eastern Inc., R.M. Felts Packing, Lee M. White Inc., Parker Battery, Parker Oil & Propane, Rose Valley Farm, Susan Spivey, T.L. Bain L.P., and Southampton Veterinary Clinic.

The show results are as follows:

Rabbit Show

Fitting and showmanship

Senior

1st Emma Rotzler

2nd David Cuthbertson

Junior

1st Aubrey Juby

2nd Adalyn Widmeyer

3rd Emily Cuthbertson

Novice

1st Jenna Cuthbertson

Senior Buck

1st Emily Cuthbertson

2nd Emma Rotzler

3rd Emma Rotzler

4th Aubrey Juby

5th Jenna Cuthbertson

6th Jenna Cuthbertson

7th Adalyn Widmeyer

8th Emily Cuthbertson

9th David Cuthbertson

Senior Doe

1st Aubrey Juby

2nd Jenna Cuthbertson

3rd Emma Rotzler

4th Emily Cuthbertson 

5th Emily Cuthbertson 

6th David Cuthbertson

Senior Doe

1st Emily Cuthbertson 

2nd Jenna Cuthbertson 

3rd David Cuthbertson

4th Emily Cuthbertson 

5th Emily Cuthbertson

6th David Cuthbertson

Junior Buck 

1st Emily Cuthbertson 

2nd Jenna Cuthbertson

3rd David Cuthbertson 

4th Jenna Cuthbertson

5th Emily Cuthbertson 

6th David Cuthbertson 

Junior Doe

1st Emily Cuthbertson

2nd Jenna Cuthbertson 

3rd David Cuthbertson

4th Emily Cuthbertson 

5th Emma Rotzler

6th Jenna Cuthbertson 

7th Emma Rotzler

Grand Champion: Emily Cuthbertson 

Reserve Champion: Aubrey Juby

Poultry

Fitting and showmanship

Senior

1st David Cuthbertson

Junior

1st Emily Cuthbertson

Novice

1st Jenna Cuthbertson

Pullet

1st Emily Cuthbertson

2nd Emily Cuthbertson

3rd Jenna Cuthbertson

4th Jenna Cuthbertson

5th David Cuthbertson

6th David Cuthbertson

Hen

1st Cody Thomas

2nd Emily Cuthbertson

3rd Cody Thomas

4th David Cuthbertson 

5th David Cuthbertson 

6th Jenna Cuthbertson

Cockerel

1st David Cuthbertson 

2nd Emily Cuthbertson 

3rd Emily Cuthbertson

4th David Cuthbertson 

5th Jenna Cuthbertson

Rooster

1st David Cuthbertson 

2nd David Cuthbertson

Grand Champion: Cody Thomas 

Reserve Champion: Emily Cuthbertson

Goats

Fitting and showmanship

Senior

1st David Cuthbertson

Junior

1st LT Foster

2nd Emily Cuthbertson

Novice

1st Jenna Cuthbertson

Market Class

Light Weight

1st Emily Cuthbertson

2nd Jenna Cuthbertson

3rd Jenna Cuthbertson

Heavy Weight

1st LT Foster

2nd LT Foster

3rd Emily Cuthbertson

Grand Champion Market Goat: LT Foster

Reserve Champion Market Goat: LT Foster

Breeding Stock

Doe Kids

Class 1

1st Emily Cuthbertson

2nd Jenna Cuthbertson

3rd David Cuthbertson

Class 2 

1st LT Foster

2nd LT Foster

Doe in Production

Class 1

1st Emily Cuthbertson 

2nd Jenna Cuthbertson 

3rd David Cuthbertson 

Class 2 

1st LT Foster

2nd Emily Cuthbertson

3rd Hannah Heath

Grand Champion Breeding Stock: LT Foster

Reserve Champion Breeding Stock: LT Foster

Lambs

Fitting and showmanship

Senior

1st Alayna Doyle

2nd David Cuthbertson

Junior

1st Emily Cuthbertson

Novice

1st LT Foster

2nd Jenna Cuthbertson

Market Class

Light Weight

1st Hannah Heath

2nd Hannah Heath

3rd David Cuthbertson

4th Jenna Cuthbertson

Middle Weight

1st Emily Cuthbertson

2nd Emily Cuthbertson 

3rd David Cuthbertson

4th Jenna Cuthbertson 

Heavy Weight

1st LT Foster

2nd Alayna Doyle

Grand Champion Market lamb: LT Foster

Reserve Champion Market lamb: Alayna Doyle

Breeding Stock

Light weight 

1st Emily Cuthbertson

2nd  David Cuthbertson

3rd David Cuthbertson

Middle Weight

1st Jenna Cuthbertson

2nd Emily Cuthbertson

3rd Hannah Heath

Heavy Weight

1st LT Foster

2nd Alayna Doyle

Grand Champion Breeding Stock: LT Foster

Reserve champion Breeding stock: Alayna Doyle

Feeder Pigs

Fitting and showmanship

Senior

1st David Cuthbertson

Junior

1st LT Foster

2nd Emily Cuthbertson

3rd Blake Darden

4th Aubrey Juby

Novice

1st Jenna Cuthbertson

2nd Austin Widmeyer

3rd Easton Mitchell

4th Adalyn Widmeyer

5th Grady Drake

6th Lillian Mitchell 

Market Class

Light Weight Barrow

1st Emily Cuthbertson

2nd Aubrey Juby

Middle Weight Barrow

1st Grady Drake

2nd L.T. Foster 

3rd Adalyn Widmeyer

4th David Cuthbertson 

Heavy Weight Barrow

1st Austin Widmeyer

2nd Jenna Cuthbertson 

3rd Blake Darden

4th Lillian Mitchell

5th Easton Mitchell 

Grand Champion: Grady Drake

Reserve Champion: L.T Foster

Breeding Gilt Class

Light weight 

1st Emily Cuthbertson

2nd  Grady Drake

3rd David Cuthbertson

4th Aubrey Juby

Middle Weight

1st Austin Widmeyer

2nd Jenna Cuthbertson

3rd Easton Mitchell 

Heavy Weight

1st LT Foster

2nd Adalyn Widmeyer

3rd Lillian Mitchell 

4th Blake Darden

Grand Champion Breeding Stock: LT Foster

Reserve champion Breeding stock: Austin Widmeyer

Heifer Show

Fitting and showmanship

Senior

1st Jenna Brantley 

2nd David Cuthbertson

3rd Alayna Doyle

Junior

1st Emily Cuthbertson

2nd Adalyn Widmeyer

3rd Austin Widmeyer

Novice

1st Jenna Cuthbertson

Age Class “A”

1st David Cuthbertson

2nd Emily Cuthbertson

Age Class “B”

1st Emily Cuthbertson

2nd Daniel Heath 

3rd Jenna Brantley

4th Alayna Doyle

Age Class “C”

1st Hannah Heath

2nd Jenna Cuthbertson

3rd David Cuthbertson

Age Class “D”

1st Jenna Cuthbertson

2nd Adalyn Widmeyer

3rd Austin Widmeyer 

Grand Champion: Emily Cuthbertson

Reserve Champion: Jenna Cuthbertson